USS Phoenix
Logo
 Tabliczki dedykacyjne

Tabliczka dedykacyjna (dedication plaque lub comissioning plaque), umieszczona na mostku okrętu, zawiera informacje o statku (nazwę, numer rejestracyjny, datę i miejsce oddania do użytku), a także ludziach związanych z jego stworzeniem. Zazwyczaj jest tam także podane motto statku.

Tabliczka pierwszego okrętu USS Enterprise. Ciekawostką jest fakt, że określa ona klasę statku jako Starship mimo, iż oficjalnie podana klasa statku to Constitution.

Tabliczka okrętu USS Enterprise-A, widziana w filmach Star Trek V i Star Trek VI. Minimalnie różniąca się tabliczka była zainstalowana (lecz nie pokazana) na pokładzie Enterprise w filmie Star Trek IV.

Tabliczka zdjęta z mostka USS Enterprise-B.

Wykonana z brązu tabliczka okrętu USS Enterprise-D, upamiętniająca jego oddanie do użytku w 2363 roku. Począwszy od tej tabliczki przyjęło się wypisywanie osób z Gwiezdnej Floty odpowiedzialnych za stworzenie statku (a faktycznie osób pracujących nad serialami). Można zauważyć "admirała" Gene'a Roddenberry jako pierwszą wypisaną osobę. Podczas pierwszych trzech sezonów serialu zamontowana była prostsza tabliczka.

Tabliczka dedykacyjna okrętu USS Enterprise-E.

Tabliczka dedykacyjna okrętu USS Defiant.

Tabliczka dedykacyjna statku USS Voyager, oddanego do użytku w 2371 roku w stacji McKinley na Ziemi. Motto statku pochodzi z Locksley Hall Alfreda Tennysona.

Tabliczka dedykacyjna okrętu USS Brattain, z odcinka TNG: Night Terrors. Motto statku odnosi się do popularnego swego czasu w Stanach serialu Gilligan's Island.

Tabliczka dedykacyjna okrętu USS Excelsior, użyta w filmie Star Trek VI. Motto statku pochodzi z Przygód Buckaroo Banzai.

Tabliczka dedykacyjna okrętu USS Sutherland, widoczna w odcinku TNG: Redemption (II). Lista zawiera więcej osób z planu serialu.

Tabliczka dedykacyjna XXIX-wiecznego okrętu USS Relativity, pokazana w odcinku VOY: Relativity. Motto okrętu to "The only reason for time is to stop everything from happening at once" ("Jedyna przyczyna, dla której istnieje czas, to taka, żeby wszystko nie działo się jednocześnie").© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!