USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Lonely Among Us
Tytuł polski:Samotny pośród nas
 
Numer sezonu:1
Numer odcinka:7
Numer produkcyjny:108
Data premiery w USA:15-11-1987
Data gwiezdna:41249.3
 
Reżyseria:Cliff Bole
Scenariusz:Michael Halperin
Muzyka:Ron Jones
 
Ocena odcinka:7
Liczba oceniających:103
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Badając serię skomplikowanych wzorców energii, załoga Enterprise próbuje rozwiązać tajemnicę otaczającą morderstwo Asystenta Głównego Inżyniera Singha i odmienione osobowości Worfa, dr Crusher i kapitana.Streszczenie

Podczas przewożenia dwóch wrogich sobie cywilizacji na planetę konferencyjną Parliament, załoga statku kosmicznego Enterprise przelatuje przez tajemniczy obłok zawierający kombinację złożonych wzorów energetycznych. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy na statku. Wygląda na to, że porucznik Worf i dr Crusher zostali dotknięci czymś, co zmieniło ich osobowość. Tymczasem statek zaczyna sam się uszkadzać i naprawiać bez wyjaśnienia.

Wkrótce po wejściu w dziwny obłok, Asystent Głównego Mechanika Singh zostaje zabity podczas badania usterek statku. W końcu Gwiezdna Flota zaczyna badać okoliczności śmierci Singha. Tasha przepytuje gości na pokładzie Enterprise, a Troi hipnotyzuje Porucznika Worfa i Doktor Crusher, aby określić ich uczucia podczas okresu dziwnego zachowania. Dr Crusher i porucznik Worf wyjawiają, że "to jest tak, jakby ktoś przebywał w ich umysłach i ciałach".

Po nawiązeniu kontaktu z dziwną istotą, kapitan szokuje załogę dziwacznymi akcjami. Rozkazuje USS Enterprise wrócić do obłoku, przerywając pierwotną misję polegającą na dostarczeniu obcych na Parliament. Kapitan, wciąż pod pełną kontrolą istoty, ogłasza, że w jego usiłowaniach powrotu do domu istnienie przypadkowo unieruchomiło statek, zabijając Singha i wkraczając do por. Worfa, dr Crusher i jego samego. Istota, teraz w pełni kontrolując zachowanie kapitana, ogłasza rezygnację Picarda. Mimo sprzeciwów załogi i ich determinacji do walczenia z siłą, która najwyraźniej przejęła umysł Picarda, ich starania są daremne. Kapitan odchodzi.

Riker przejmuje dowództwo nad USS Enterprise i rozkazuje statkowi wyruszyć w kierunku Parliament. Tym razem prawdziwemu kapitanowi (w formie energii) udaje się dostać do transporterów i materializuje się ponownie na pokładzie statku kosmicznego.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Źródło: Startrek.comRecenzja

To bez wątpienia jeden z najlepszych odcinków z dwóch pierwszych sezonów ,,Następnego Pokolenia". Rzecz rozpoczyna się od przyjęcia na pokład delegacji Selayów – cywilizacji gadopodobnych stworzeń aspirujących do wstąpienia w szeregi Federacji. Niestety zamiar przyłączenia się do UFP zadeklarowali równocześnie zaciekli wrogowie Selayów, Anticanie. Przedstawiciele obu ras mają zostać przetransportowani na pokładzie Enterprise na powierzchnię neutralnego świata gdzie rozpoczną mediacje w celu zażegnania dzielących ich konfliktów i ustalenia warunków na jakich obie cywilizacje przystąpią do Federacji. Właśnie przedstawiciele obu nacji są jednym z najistotniejszych atutów ,,Lonely among us" – ich dziwaczny wygląd być może zbytnio przypomina przedstawicieli ziemskiej fauny jednak stanowczo różni się on w pozytywnym sensie od aparycji dziesiątek humanoidów, które zasiedlają uniwersum Star Treka. Natomiast zachowanie osobników z obu obcych ras: ich zapatrywania na życie – niezwykle zabawna uwaga delegata Antican na temat tego, że jedzenie zreplikowanego mięsa jest aktem barbarzyństwa – i ich wzajemna wrogość podkreślają różnice międzygatunkowe i dają do myślenia w kwestii pytania o rzeczywistą możliwość porozumienia się między równie inteligentnymi ale całkowicie różnymi gatunkami. Czy taki dialog w ogóle jest wykonalny? To pytanie jest właśnie wątkiem przewodnim omawianego odcinka. Pojawia się ono również w kontekście dochodzenia związanego z przypadkami ,,opętań" jakie miały miejsce na pokładzie Enterpise po tym jak statek ów w drodze na Parlament napotkał dziwną formę energii. Cokolwiek przybyło bowiem na NCC 1701–D nie jest najwyraźniej przyjazne jego załodze… Śledztwo w sprawie tajemniczych wydarzeń zaczyna prowadzić pan Data. Mamy więc do czynienia z całkiem zgrabnym połączeniem lekkiego, zahaczającego o metafizykę dreszczowca z klasycznym kryminałem, gdzie szuka się sprawcy metodą dedukcji. W trakcje prowadzonego dochodzenia zrodziła się między innymi miłość pana Daty do Sherlocka Holmesa i jego metod prowadzenia śledztwa. Sceny, w których nasz android stara się naśladować nie tylko metody ale i zachowanie sławnego detektywa są dość zabawne i równoważą nieco mroczny klimat całego odcinka. Podsumowując mamy do czynienia z wcale niegłupim i dobrze pomyślanym epizodem prezentującym nieco nowych i zdecydowanie obcych form życia, a także poruszającym frapujący temat bliski chyba każdemu miłośnikowi SF.


Ocenia: 8/10


Autor: Picard

Kolejne recenzje odcinka można znaleźć pod adresami:
http://trek.pl/lonely-among-us-protokol-nieposluszenstwa/
I:
http://trekkies-log.blogspot.com/2018/11/lonely-among-us.htmlPliki wideo

Zwiastun odcinka (3 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!