USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:Voyager
Tytuł:Dark Frontier (I)
 
Numer sezonu:5
Numer odcinka:15
Data premiery w USA:17-02-1999
 
Reżyseria:Terry Windell
Scenariusz:Joe Menosky
Muzyka:David Bell
 
Ocena odcinka:9.9
Liczba oceniających:269
Oceń w skali 1 - 10:
Cytat:    Królowa Borg: They've left behind their trivial, selfish lives and they've reborn with a greater purpose. We've delivered them from chaos into order.
Siedem: Conforming words. Use them next time instead of "Resistance is futile". You may elicit a few volunteers.


Opis

Aby zdobyć technologię mogącą skrócić podróż do domu, Janeway decyduje się... zaatakować Borga! Jednakże z Siedem kontaktuje się Królowa Borga i stawia jej ultimatum - albo Siedem wróci do Kolektywu, albo Voyager zostanie zniszczony.Streszczenie

Zaczyna się we wnętrzu statku Borga. Słyszymy komunikaty Kolektywu i dowiadujemy się, że do statku zbliża się okręt Federacji (łatwo się domyślić jaki to okręt :-). Po chwili rzeczywiście - na ekranie pojawia się Voyager. Borg wysyłają swoje standardowe pozdrowienie (tym co je zapomnieli przypominamy: "Jesteśmy Borgiem, zostaniecie zasymilowani, opór jest daremny"). O dziwo, Janeway nie wygląda na przestraszoną. Pewnym siebie głosem nakazuje Borgowi wycofać się, twierdząc, że Voyager ma większą siłę ognia. Dziwne?

Po chwili wszystko się wyjaśnia. Okazuje się, że statek Borga jest mniej więcej zbliżony rozmiarami do Voyagera - nie jest to potężny sześcian, lecz niewielka jednostka zwiadowcza. Borg zaczyna strzelać, Voyager odpowiada ogniem.
Po chwili, statek Borga jest znacząco osłabiony. Nie idzie im najlepiej, zwłaszcza, że z Voyagera zostaje przesłana torpeda fotonowa (ciekawa taktyka). Człony próbują ją rozbroić, jednak jest już za późno - torpeda, a za nią i statek, eksplodują.
Okazuje się jednak, że Janeway nie o to chodziło - chciała tylko unieruchomić przeciwnika, tyle, że im nie wyszło... Kapitan nakazuje zebranie szczątków.

Zostają one zgromadzone w ładowni, gdzie załoga przegląda złom szukając czegoś przydatnego. Oprócz kilku dystrybutorów mocy znajdują też niezwykle cenny element - cewkę transwarp, umożliwiającą niezwykle szybką podróż z wykorzystaniem stosowanej przez Borga technologii. Siedem i Torres jednak szybko rozwiewają entuzjazm kapitan - okazuje się, że cewka jest uszodzona i nie da się jej naprawić. Jest jednak mała nagroda pocieszenia - udaje się odzyskać część informacji nawigacyjnych z rejestrów Borga. Dobre i to... W pracowni astrometrycznej, Siedem przedstawia odzyskane dane, prezentując rozmieszczenie statków Borga w okolicy. Janeway, która od dłuższego czasu chodzi dziwnie "podminowana" zauważa na mapiesamotną jednostkę Kolektywu. Każe powiększyć obraz. Okazuje się, że jest to kulisty okręt zwiadowczy - taki sam jak ten, który pojawił się już raz w filmie "First Contact". Siedem informuje, że jednostka została uszkodzona przez burzę jonową i porusza się z niewielką prędkością, naprawiając uszkodzenia. W głowie Janeway rodzi się Plan.

Wkrótce, na naradzie oficerów Janeway przedstawia go pozostałym. W skrócie - ma zamiar zorganizowac wypad na pokład kuli celem zdobycia sprawnej cewki transwarp. Akcja ma być szybka, sprawna i skuteczna - chcą załatwić sprawę i zwiać zanim Borg zareagują. Ma im to umożliwić dywersja, która odwróci uwagę Borga od grupy zwiadowczej. Ponieważ do przechwycenia kuli mają aż trzy dni lotu z maksymalną prędkością, Janeway nakazuje rozpoczęcie przygotowań. Sama zaś, prosi Siedem na prywatną rozmowę.

Siedem uważa, że plan kapitan ma szanse powodzenia, choć istnieje zbyt wiele zmiennych wpływających na te szanse by móc stwierdzić to z całą pewnością. W związku z tym, Janeway prosi Siedem, by ta przejrzała zapisy odzyskane ze statku rodziców Siedem - Hansenów, naukowców, którzy spędzili kilka lat badając Borga, zanim zostali zasymilowani. Siedem początkowo odmawia, najwyraźniej bojąc się stanąć twarzą w twarz ze wspomnieniami rodziców, jednak kapitan udaje się ją w końcu przekonać. Wkrótce potem Neelix, przynosi Siedem zbiory danych Hansenów. Siedem zaczyna je analizować i...

...przenosimy się ponad dwadzieścia lat w przeszłość - data gwiezdna 32611.4 - na statek Hansenów. Widzimy Annikę (małą Siedem) i jej rodziców. Rozmawiają o czekającej ich wyprawie, podczas której Hansenowie - znani badacze zamierzają zbierać informację o tajemniczej rasie zwanej Borg. Mała Annika zadaje szereg dziecinnych pytań związanych z Borgiem - czy ich spotkamy? Czy mają dzieci? Czy są mili?

Kolejny skok w czasie - o osiem miesięcy. Dziennik Hansenów, którzy po miesiącach bezowocnych poszukiwań zaczynają powątpiewać czy Borg nie są tylko mitem.... Magnus Hansen kłóci się z żoną - Erin, która chciałaby już wracać. Magnus jednak nie chce się poddać - uważa, że są już blisko spotkania Borga. Przerywa im Annika, mówiąc, że nie może spać przez ich kłótnię. Rodzice uspokajają dziewczynkę i w tym momencie sensory statku informują ich, że zbliża się sześcian Borga. Hansenowie są nim wyraźnie zafascynowani - odczytują dane - 28 kilometrów sześciennych, 139 tysięcy istot na pokładzie... Sześcian skanuje Ravena, jednak wkrótce rusza dalej, uznając Hansenów i ich statek za nieinteresujący. Hansenowie ruszają za sześcianem, utrzymując dystans pięciu milionów kilometrów.

Wracamy na Voyagera. Rozmyślania Siedem przerywa Chakotay wzywający ją na mostek. Na mostku panuje spory ruch. Na ekranie widać kulę Borga - mocno uszkodzoną. Siedem skanuje statek i stwierdza, że systemy bojowe kuli odzyskuja sprawność, lecz osłony i napęd transwarp wciąż nie działają. Janeway nakazuje zwiększenie ilości zmian załogi i ćwiczenia bojowe - nie zamierza przegapić takiej okazji do zdobycia technologii Borga.

Janeway, Tuvok, Siedem i Kim idą ostrożnie korytarzami statku Borga. Broń i inne urządzenia w rękach. Słychać głos Chakotaya, który z mostka Voyagera informuje ich, że mają mało czasu.... Tuvok i Harry otwierają panel matrycy osłon, zakładają ładunki wybuchowe. Siedem i Janeway wymontowują cewkę transwarp. Chakotay ostrzega, że przekroczyli planowany czas.

Człony Borga ignorują ich obecność na pokładzie, jednak do czasu - gdy matryca osłon wybucha, a cewka zostaje przesłana na Voyagera, Borg zaczynają ścigać ekipę podążającą do punktu przesłania. Tuvok strzela do dwóch członów, oba padają. Janeway i Siedem nie mają szczęścia z drugą parą - ich fazery nie przebijają osobistych osłon członów. Siedem nagle zamiera w bezruchu, jakby była myślami gdzieś daleko. Dopiero głos kapitan przywraca ją do rzeczywistości. Cała grupa dociera do ustalonego punktu i przesyła się na mostek Voyagera. Niestety nie są sami - wraz z nimi na mostku pojawia się kilka członów. Chakotay wydaje rozkaz: "Komputer, zatrzymaj program". Okazuje się, że cała akcja była tylko symulacją. Wyniki nie są zadowalające - przekroczyli plan o 12 sekund i nie mają pomysłu na zmniejszenie opóźnienia.
Chwilę później Siedem i kapitan rozmawiają idąc korytarzem. Janeway nie jest pewna czy Siedem powinna brać udział w akcji, jednak ta kategorycznie stwierdza, że chce i powinna być w grupie zwiadowczej.
Siedem wraca do swojej ładowni, gdzie bierze się za analizę kolejnej części danych zebranych przez Hansenów. Pracę przerywa jej Naomi Wildman - najmłodsza członkini załogi Voyagera. Dziewczynka pyta czy może chwilę zostać z Siedem, obiecując, że nie będzie przeszkadzać. Siedem się zgadza.
Wbrew obietnicy zaczyna jednak rozmowę - rozgląda się wśród szczątków statku Borga leżących w ładowni i twierdzi, że coś takiego jej się śniło. Mała opowiada, że w swoim śnie brała udział w planowanej misji, jednak coś poszło nie tak i wszyscy zostali zasymilowani. Po chwili mała zaczyna zadawać szereg pytań, które w końcu denerwują Siedem i ta przypomina dziecku, że miała jej nie przeszkadzać. Po chwili Siedem zaczyna panikować, gdyż mała Naomi zadaje identyczne pytania jak dawno temu Annika Hansen - "jak wygląda?", "czy są mili?". W końcu dziewczynka stwierdza, że "opór nie ma sensu" i w tym momencie na twarzy dziecka pojawiają się wszczepy Borga. Siedem wzywa ochronę, jednak bezcielesny, kobiecy głos w jej głowie mówi, że ochrona jej nie słyszy... Na pytanie kim jest, głos odpowiada "Jestem Borgiem. Siedem z Dziewięciu, trzeci podzbiór unimatrycy zero-jeden, stałaś się słaba...". Siedem wmawia sobie, że to tylko sen, jednak głos stwierdza coś innego - informuje ją, że Borg uzyskał dostęp do świadomości Siedem i ich myśli są teraz jednością. I co gorsza, Borg wie o planach przechwycenia cewki... Głos żąda by Siedem powróciła do Kolektywu, w przeciwnym wypadku Voyager zostanie zniszczony. Na pytanie siedem "Dlaczego ja?", głos odpowiada: "Ponieważ jesteś wyjątkowa". W tym momencie Siedem wraca do rzeczywistości, budząc się ze swego rodzaju transu, w którym się znajdowała.

Akcja znowu przenosi się w przeszłość - na statek Hansenów. Erin i Annika obserwują na monitorze działania Magnusa, który jest wewnątrz sześcianu i obserwuje człony Borga. Okazuje się, że Magnus obmyślił specjalne urządzenie - biotłumik, który sprawia, że Borg nie zauważają jego obecności na pokładzie sześcianu. Dwadzieścia lat później, Siedem pokazuje załodze plany urządzenia. Tuvok zgadza się na ich wykorzystanie, po czym Doktor bierze się za robotę by skonstruować cztery takie szpeja.

Jakis czas później Janeway rozmawia z Siedem w swoim gabinecie i informuje ją, że zdecydowała się przydzielić ją na mostek. Siedem jest zdumiona i ostro oponuje, przekonując, że jej udział w misji jest niezbędny. Janeway zaś argumentuje, że Siedem jest ostatnio rozkojarzona i może zawalić misję. Gdy Siedem stwierdza, że bez niej misja się nie powiedzie, Janeway zaczyna coś podejrzewać. Siedem jednak mydli jej oczy tekstem, że załoga Voyagera jest jej nowym Kolektywem i woli poświęcić siebie niż narażać pozostałych. W końcu Janeway się zgadza.

Pokład kulistego okrętu Borga. Słychać głos Kolektywu informujący o zbliżającym się statku - federacyjnym promie z trzema osobami na pokładzie.

Mostek Voyagera. Okazuje się, że prom jest przynętą, która ma odwrócić uwagę Borga. Przynęta jednak nie działa - kula leci starym kursem. Harry sugeruje wystrzał z fazera obok kuli, jednak Siedem odradza, twierdząc, że przez to prom zostanie uznany za zagrożenie i zniszczony. W końcu Janeway (czekająca w przesyłowni) nakazuje zwiększenie przepływu mocy w systemach promu. To przyciąga uwagę Kolektywu. Prom zostaje pochwycony wiązką holowniczą i przyciągnięty do kuli. Gdy statek Borga opuszcza na chwilę osłony, Janeway i pozostała trójka przesyłają się na jej pokład.

Misja idzie lepiej niż w holodeku. Siedem jednak ma zwidy - widzi siebie jako człon Borga i słyszy głos, mówiący jej by nie zapominała kim jest. Wkrótce potem matryca osłon zostaje wysadzona a cewka transwarp wymontowana. Ekipa rusza w stronę miejsca skąd moga przesłać się z powrotem, jednak Siedem ponownie słyszy kobiecy głos i zatrzymuje się. Gdy Janeway to zauważa, pogania ją, jednak Siedem odmawia, stwierdzając, że zamierza powrócić do Kolektywu. Zdesperowana kapitan wycelowuje broń w Siedem, jednak pomiędzy nimi pojawia sie pole siłowe. Za Siedem pojawiają się dwa człony. Siedem prosi Janeway by uciekała. Chakotay melduje z Voyagera, że kula zmierza w stronę statku z przygotowaną bronią. Wreszcie kapitan decyduje się odejść za Tuvokiem i Harrym - jest to tym trudniejsze, że człony Borga ich widzą, mimo tłumików. Cała trójka przesyła się jednak na Voyagera. Kula po chwili zmienia kurs i wchodzi w kanał transwarp, błyskawicznie oddalając się od Voyagera.

Swój lot w transwarp kończy w okolicy pełnej kosmicznych instalacji Borga. Olbrzymich instalacji. Statek z Siedem na pokładzie wlatuje do jednego z ogromnych kompleksów. Wkrótce Siedem staje twarzą w twarz z istotą, która ją przywoływała. Spod sufitu powoli opuszczany jest kobiecy korpus, a raczej jego część - głowa, szyja, ramiona i wijący się, metalowy kręgosłup. Korpus zostaje umieszczony w ciele, które zostaje zmontowane na oczach Siedem, po czym Królowa Borga odwraca się w stronę gościa. "Witaj w domu" - mówi...

Koniec części pierwszej

Tekst: Piotr PajerskiPliki wideo

Zwiastun odcinka (4,5 MB)
© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!